Kraniosakrální terapie pro maminky a děti
Kraniosakrální terapie je bezpečná a jemná terapie, která podporuje schopnosti těla se samo uzdravovat a je založena na lehkém dotyku, kdy se pomáhá tělu pacienta podpořit samoléčící schopnosti organismu. Může pomoci mamince a miminku s jejich problémy, fyzickými či emocionálními, které zůstaly po porodu. Protože právě miminka jsou citlivá na vše co se děje kolem a jsou velmi těsně spojena s jejich maminkami, vetšinou se léčí jako jeden celek. Ošetření během těhotenství a časně po porodu může poskytnout velkou pomoc v usazení se v rodinném životě.


Předporodní péče

Mnoho žen má pozitivní zkušennost s tím, že kraniosakrální terapie jim úspěšně pomohla s přípravou na přirozený porod. Terapie může také například pomoci ženskému tělu připravit se na porod či může pomoci s problémy s bolestmi pánve, páteře, dělohy, vysokého krevního tlaku, nízkého imunitního systému, únavy či bolestmi hlavy. Váha a růst miminka může například působit tlak na páteř. Právě bolesti bederní páteře, tlak na stydkou kost nebo problémy s pánví v době těhotenství jsou nepříjemnými jevy se kterými se nastávající maminky mohou setkat. Kraniosakrální terapie podporuje volný a symetrický pohyb v pánvi a v křížové kosti a tím tedy vede k snadnějšímu a přirozenějšímu porodu k užitku miminka i maminky. Ošetření může pomoci s vyrovnáním hormonální hladiny u žen a tím může pomoci odstranit napětí a stres před porodem.


Poporodní péče o miminko

Mnoho problémů, které se objevují později v životě malých či větších pacientů se vztahují právě k nevyřešeným porodním traumatům (jako například císařský řez nebo porod kleštěmi). Což také může souviset s problémy s chováním nebo učením, které se vyskytují u dětí v pozdějším věku. Některé z problémů je například komprese hlavičky, která vzniká při porodu při průchodu porodním kanálem, což pak ovlivňuje hlavně postavení kraniálních kostí hlavy. Tato komprese je způsobena měkkostí kraniálních kostí u dětí, které jsou sice uzpůsobené k snadnějšímu průchodu kanálem, ale ne vždy se pak vrátí do původních pozic, což pak vede k různým problémům u dětí. To, co se stalo během porodu, může ovlivnit některé fyzické a psychické kondice u dospělých, a proto ošetření malých dětí může být účinnou prevencí pozdějších problémům. Například také pokavad matka a dítě si nejsou schopny vyměnit si hluboký oční kontakt mezi sebou, může to být znamení šoku. Oba dva jsou spojeni emocionálně a proto se pracuje s nimi v terapii zároveň. Kraniosakrální terapie může pomoci matce i dítěti k uzdravení se z bolestivého procesu porodu. Nejlepší čas, kdy začít pracovat, je tedy ihned po porodu, zvláště když to byl porod komplikovaný.


Jaké druhy problémů může řešit terapie:

* obnovení sacího reflexu u dětí
* srovnání kraniálních kosti hlavy u miminek
* problémy s krční páteří, bolestmi hlavy nebo problémy s klouby u dětí
* nespavost u dětí a iritabilita
* zažívací problémy
* trauma z těžkého porodu
* růstové a rozvojové problémy
* ušní infekce u dětí
* pomáhá ženině tělu se zotavit z porodu

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kraniosakrální terapie PROČ JE DOBRÁ?

Kompresní síly, které se vyskytly během porodu v důsledku průchodu pánve mohou způsobit nerovnováhu v dětském systému, a to i při přirozených a zdánlivě bezproblémových porodech. Mnoho dětí trpí potížemi pomocí extrakce, kleští nebo během císařských porodů. Každý typ porodu má své vlastní kompresní tlaky na těle dítěte, zejména jeho hlavu, a kraniosakrální terapie může pomoci k uvolnění těchto bloků lehkým dotykem a receptivním poslechem terapeuta.

Pro kraniosakrálního terapeuta je léčba mladých dětí a jejich maminek nepochybně jednou z unikátních zkušeností. Děti (zejména novorozenci) mají tendenci reagovat velmi rychle a efektivně na léčbu, zvláště v případech, jako je kolika a nespavost.

Dítě může za pomocí kraniosakrální terapie uvolnit napětí a trauma z porodu, a tak se vyhnout možným fyzickým a psychickým blokům později v životě.

Kraniosakrální terapie může být mimořádně užitečná i pro matky během těhotenství, porodu a po porodu, kdy se tělo přizpůsobuje. Je tak jemná, že je vhodná pro všechny věkové skupiny a také v akutně bolestivých podmínkách. Jako terapie celého těla může léčba zvýšit vitalitu a umožnit tělu vlastní proces hojení.


KRANIOSAKRÁLNÍ BIODYNAMIKA a její možnosti při práci s kompresí hlavičky u novorozence

Při komplikovaném porodu může dítě na své cestě do tohoto světa čelit řadě stresovým problémům. Kraniosakrální léčba může znít jako exotický termín, ale může být nesmírně prospěšná pro mnoho novorozenců. Výzkumy naznačují, že vysoké procento všech novorozenců může pociťovat určitý stupeň stresu i po narození.

Kosti hlavy jsou odděleny pohyblivými částmi, nádherně navrženými přírodou, které se pohybují a přizpůsobují, jak dítě cestuje porodním kanálem.
Dětské hlavičky jsou navrženy tak, aby byly pružné a dostatečně silné, aby se tak mohly vytlačit i pod tlakem.Problémy však mohou nastat, když se kraniální kosti otočí nebo stlačují, a pak zůstávají stlačeny.

To se může někdy vyskytnout i poté, co vaše miminko zažilo:

- Porod kleštmi
- Vakuovou extrakci
- Dlouhý a traumatizující porod
- Císařský řez
- Oddělení miminka po porodu (problém s bondingem)

Míra zkroucení a vychýlení může také nastat, jestliže během porodu došlo k tlaku na páteř. Kraniosakrální terapeuti se domnívají, že to může mít za následek narušení nervů v zadní části krku, například těch, které jsou odpovědné za relaxaci a napínání svalů, takže se dítě může cítit velmi nepohodlně a neklidně.

Vychýlení z osy může mít vliv na jiné nervy centrálního nervového systému, které se oddělují od oblasti páteře a přenášejí důležité zprávy z celého těla. To může také ovlivnit trávicí systém, což má za následek že dítě prožívá koliky.
Dítě může pociťovat nepříjemné pocity v oblasti střeva a může se to snažit sdělit prostřednictvím pláče.

JAK MŮŽE kraniosakrální terapie pomoci?

Kraniosakrální systém je zde již od počátku našeho vývoje, zahrnuje kosti lebky (lebka a mandibula), páteř, sakrální kost, plus membrány a tekutiny, které obklopují a chrání mozek a míchu spolu s příbuznými pojivovými tkáněmi. Jeho úkolem je pomáhat udržovat zdravé prostředí pro centrální nervový systém (CNS), aby fungovalo efektivně a ovlivňovalo tak řadu tělesných funkcí.Je také možné, že terapie může pomoci uvolnit zbytkové napětí kolem žaludku a tlustého střeva, které způsobují určitý stupeň kolik.

Když se miminko cítí v bezpečí a je milováno tak se může postupně začít uvolňovat. Když jsou tyto bloky terapeutem uvolněny a vyváženy, miminko se více pravděpodobně zcela otevře životu. Citlivý, soucitný terapeut nalezne ty oblasti, které potřebují uvolnění a chtějí vyrovnat. Jemné dotekové techniky usnadňují uvolnění oblastí komprese a povzbuzují uvolňování stresu a souvisejících emocí.

Tělo dítěte pak může začít konečně relaxovat. Při ztrátě napětí se může vrátit nezbytný prostor v mozku a těle; prostor je uvolněn pro přirozený růst a fungování a zdraví a pohodlí dítěte se lze výrazně zlepší.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kraniosakrální terapie je schopna léčit děti všech věkových kategorií od miminek, batolat, starších dětí s různými druhy problémů. Také teenageri často trpící migrénami a skoliózami mohou zažít uvolnění, může zmizet hyperaktivita a mohou tak konečně zakusit hluboký klid v jejich tělech.


Jak probíhá terapie:

Terapie u miminek probíhá tak, že miminko je oblečeno a většinou leží na masážním stole nebo je chováno či kojeno maminkou. V ideálních případech může také spát. Maminka svojí přítomností vytváří dítěti zázemí a terapeut při tom jemně pracuje lehkým dotekem na hlavičce, bříšku, křížové oblasti nebo páteři u miminka a uvolňuje tímto způsobem bloky v těle. Terapeut léčí dítě a matku jako jeden celek.

KDY JE VHODNÉ VZÍT MIMINKO NA KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPII?

Důkazy naznačují, že mnoho novorozenců může těžit z craniosakrální léčby během dvou týdnů po narození - ideálně v prvních dnech. Mohlo by to zabránit mnoha následným problémům v dětství a dospělosti, včetně některých problémů uší, vývojových problémů, bolesti hlavy, bolesti krku a poruch páteře.

V průměru se vyžadují alespoň tři ošetření; Rozdíly však mohou být patrné po jediné léčbě. Po náročném porodu a u předčasně narozených dětech může být zapotřebí více ošetření a může se i stát, že bude trvat další dobu než budou zaznamenány významné změny. Také je dobré vědět, že nikdy není příliš pozdě na to - starší děti a dospělí mohou těžit z této hluboce uvolňující a léčebné léčby..

Terapie u malých dětí probíhá velmi různorodě a flexibilně, často začíná navozováním kontaktu s dítětem formou hry, kdy v kratších intervalech terapeut přikládá své ruce na malého pacienta. Běžná terapie trvá 90 minut až 2hod, podle toho, zda je do terapie zahrnuta i matka.

Doporučená frekvence návštěv je v rozmezí 1x týdně.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one